top of page

כתיבה שיווקית – 5 טיפים ועוד כמה על הדרך

כתיבה שיווקית היא סוד ההצלחה של העסק שלך - היכנס וגלה טיפים לכתיבה מנצחת

כתיבה היא מקצוע לכל עניין ודבר ובתוכה יש לנו מגוון נרחב של סגנונות וז'אנרים. לא בהכרח כל כותב פרוזה מחונן יכול לכתוב שירה שמרטיטה את הלב ובאותה נשימה לא כל כותב תוכן יכול לכתוב כתיבה שיווקית. אבל זה לא אומר שאי אפשר להתאמן ולהשתפר בכתיבה שיווקית, אחרי הכול מדובר בעיקר על כתיבה בפורמט מסוים ומעבר ללמידה והשתפשפות אנחנו מציעים לכם כמה את המדריך על כתיבה שיווקית טיפים ודברים נוספים.

"קחו את הזמן הנדרש לכם על מנת לתחקר את הנושא לעומקו ולרוחבו, בדיוק כמו שאיש אקדמיה לוקח את הזמן שלו בתחקיר מעמיק על הנושא עליו הוא כותב את התזה שלו כך אתם צריכים להכיר את התחום עליו אתם כותבים. "

במאמר הזה לא נדבר על כל שיטות הזן שיש קורסים שלמים שנבנו סביבם ודוגלים בלהיכנס לראש הקורא או לכבוש אותו באמצעות לחיצה על הכפתורים הנכונים אבל גם לא נגיד שאין בסיס בדברים הללו, הכרה של הקורא שלך הינה חלק מהותי ואין מאמר על טיפים לכתיבה שיווקית שיכול להרשות לעצמו לא להזכיר אותם.


כתיבה שיווקית טיפים מנצחים


1. תחקיר קחו את הזמן הנדרש לכם על מנת לתחקר את הנושא לעומקו ולרוחבו, בדיוק כמו שאיש אקדמיה לוקח את הזמן שלו בתחקיר מעמיק על הנושא עליו הוא כותב את התזה שלו כך אתם צריכים להכיר את התחום עליו אתם כותבים. כאשר אתם כותבים למישהו אחר (בניגוד למנכ"לים או עובדים שכותבים על מוצרי החברה) קחו את הזמן ללמוד לעומק גם על החברה שבעבורה אתם כותבים, מה מבדיל אותה, מה הלקוחות שלה אומרים על שירותיה וכל מה שיעזור לכם להכיר את החברה כאילו אתם עובדים בה שנים. התחקיר אותו תבצעו לפני שתתחילו לכתוב מילה אחת הוא זה שיכתיב את כל תהליך הכתיבה שלכם וילמד אתכם מה הדגשים עליהם עליכם לתת את הדעת. עליכם לתחקר ולהכיר את השוק בו פועלת החברה עבורה אתם כותבים, להכיר את החברה לעומקה ולרוחבה, מה התכונות שמייחדות את החברה ובמה היא מתמחה, אתם מוכרחים להכיר את המתחרים העיקריים ואת קהל היעד. רק לאחר מכן תוכלו לצלול פנימה אל תחומים נקודתיים אשר עליהם אתם צריכים לכתוב.

2. מקורות מידע זהו אחד הנושאים החשובים ביותר ומבחינתי זהו גם הטיפ לכתיבה שיווקית היחידי שתצטרכו בימיכם. קחו את הזמן, במיוחד כאשר אתם מתחילים לכתוב על תחום מסוים, לאגור אתרים ומאגרי מידע אמינים ובעלי סמכותיות מהם תוכלו להרחיב את הידע שלכם על התחום. בטווח הארוך זה יחסוך לכם זמן יקר על חיפוש חומרי גלם לכתיבת מאמרים ובעיקר לא תסתמכו על רכילויות או תחושות בטן. אישית, אני ממליץ מאוד לפנות ללקוח ולשאול אותו האם יש לו מקומות בהם הוא נוהג להתעדכן על התחום והוא יכול להמליץ עליהם כמקור אמין. לפעמים ללקוחות יהיו מדריכים שהם כתבו ושתוכלו להשתמש בהם או לאיגודי המקצועיים השונים שנוהגים לפרסם נתונים סטטיסטיים או מגזינים ועיתונים המתעסקים אך ורק בתחום ספציפי. דאגו לעדכן את מאגרי המידע שלכם באופן תדיר על מנת להישאר עדכניים ומעודכנים.

3. תישאר על הקצה ויצירתי לכותבים יש מנהג להשתעמם, זה בעיקר יכול לקרות באם יש לכם לקוח שאתם עובדים אתו תקופה ארוכה ולאחר זמן אתם מגלים שאולי הכותרת של כל מאמר משתנה אך בפועל הנושאים הם אותם הנושאים ואתם מקבלים את ההרגשה שאתם ממחזרים את הטקסט (שזה אוי ואבוי בפני עצמו כי גוגל לא אוהבים תוכן משוכפל). על מנת ולצאת מהמצב בו אתם תקועים במקום ומרגישים שאתם ממחזרים עצמכם לדעת, נסו לחשוב שנייה מחוץ למוחכם, נסו לחשוב בתור הקורא שעובר על הבלוג ואיזו תחושה הוא מקבל כאשר הוא רואה את המאמרים השונים. האתגר החשוב ביותר וזה שיסייע לכם בצורה הטובה ביותר לכתוב תוכן איכותי זה למצוא מה שמעניין אתכם בתחום עליו אתם כותבים, תתפלאו למשל לשמוע כי טיפולים אסתטיים יכולים להיות נושא מאוד מעניין באם אתם מסתכלים עליו מזווית מסוימת. אתם לא חייבים להכניס את הזווית והעניין שלכם אל תוך המאמר שאתם כותבים אבל מרגע שתהיה לכם הזווית הזו אתם תראו שפתאום מעניין אתכם לכתוב ולחקור את התחום.

4. נצלו את הפסיכולוגיה של הקורא הכותרת הזו אולי נשמעת לכם מניפולטיבית אבל היא הכרחית מאוד כאשר אתם מעוניינים לכתוב תוכן איכותי אשר יניע את הקורא ויגרום לו לתחושות מסוימות. חשוב מאוד לזכור כי החלק החשוב ביותר בכל תוכן שיווקי הוא הנעה לפעולה, עליכם לגרום לקורא לעשות פעולה מסוימת ולהוביל אותו הלאה בסולם המכירות, המטרה שלכם היא לקחת אותו מאיש אפתי ואדיש לאיש פעיל שרוצה לבצע עוד ועוד פעולות. שמעתם פעם על פירמידת הצרכים של מאסלו? ביטחון עצמי נמצא די גבוה שם בפירמידה שלו ומזה אנו למדים כי איך שאנשים תופסים את עצמם זה אחד הדברים החשובים ביותר לאדם, מכאן ניתן להסיק כי באם תגדילו את הקורא ותגרמו לו להרגיש מיוחד וכי הטקסט שלכם נכתב במיוחד בעבור קורא אחד ספציפי תצליחו להיכנס אל ליבו ולהחדיר את המסר שלכם. עוד דרך לגרום לקורא לפעול היא תשוקה ורצון להשיג משהו בלתי מושג, תגרמו לקורא להאמין כי ביצוע הפעולה הדרושה יסייע לו לצעוד אל עבר החלום שלו.

5. רגש ודחיפות כאשר אדם מבצע רכישה לרוב הוא לא מבצע אותה תוך כדי הליך לוגי הגיוני אלא באמצעות דחף רגשי ולכן הכתיבה שלכם צריכה לגרום לקורא להרגיש כמה שיותר. כחלק מהסעיף הקודם של הפסיכולוגיה של הקורא אני רוצה להדגיש את החשיבות של לגרום לצופה להרגיש מעל הכל, זה יכול להיות כל סוג של רגש שמתאים למוצר או לשירותים עליהם אתם כותבים אך על מנת להגיע לרגש הזה עליכם להיות מחוברים באמת לנושא עליו אתם כותבים. באותה נשימה, כאשר אנחנו רגועים ונינוחים אנו פחות מוכנים לנוע ולפעול. בדומה לכך שכשאתם מתפרקים על הספה בסוף יום עבודה, מרימים רגליים למעלה ומדליקים טלוויזיה והדבר האחרון שאתם רוצים זה לפתוח את הדלת. ככה בדיוק אדם אשר נמצא במצב תודעתי רגוע ונינוח לא ישוש לבצע פעולה. נסו לייצר אצלו תחושה של בהילות ודחיפות, תחושה שתגרום לו להבין שזה או עכשיו או לעולם לא ואסור לא לפספס את ההזדמנות שיצרתם בעבורו ברגע זה ממש.


עוד כמה טיפים לכתיבה שיווקית (בקצרה)


1. תכתבו קודם תערכו אחר כך

2. תתרכזו ברעיון אחד

3. אל תתחכמו במילים גבוהות

4. התמידו על שפה אחת (סגנון כתיבה)

5. אל תשקר לקוראים שלך

6. תתחיל מהעיקר

7. תהנה מהכתיבה

8. נסה לייצר הוק שיתפוס את הקורא

9. אל תכתוב בצורה מאומצת


רוצים עוד טיפים לכתיבה?


אפשר להמשיך ולכתוב עוד רבות על כתיבה שיווקית, טיפים ושאר ירקות. אבל מרוב זה שתקראו לא בטוח שיישאר לכם זמן לכתוב (למרות שכל אדם כותב יגיד לכם שהדבר החשוב ביותר בשגרת יומו זה לקרוא דברים של אחרים וללמוד מהם) אני כן יכול להמליץ לכם שבאם אתם מחפשים כותב תוכן שידע להתחבר למוצר שלכם בצורה אבסולוטית ולהוציא החוצה בכתב את אשר על לבכם בצורה אמינה, משכנעת וכובשת אז אתם מוכרחים לפנות לכותב מקצועי.


בין השירותים שאני מציע תוכלו למצוא כתיבת תכנים אך גם ליווי כתיבה לצרכים אישיים שלכם, אז אם יש לכם תסריט שאתם חולמים לכתוב או סיפור שחייב לראות אור אבל אתם לא יודעים איפה להתחיל או חוששים ללכת לקבוצות כתיבה ולחלוק את אשר על לבכם עם העולם אתם מוזמנים לפנות אליי ונתחיל ליצור ביחד.

コメント


bottom of page